4 اصل نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

پیشرفت تکنولوژی باعث به وجود آمدن تنوع زیادی در اجرای نورپردازی شده است و دست طراحان نور بسیار در این زمینه باز است ولی جدا از تنوع زیاد، نکته ای که بسیار حائز اهمیت است؛ استفاده درست از المان‌های نورپردازی در مکان های متناسب با خودشان است. در این مطلب قصد داریم به بررسی اصول نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام که یکی از بخش های مهم نورپردازی خانه و فضای مسکونی به شمار می رود ؛ بپردازیم

مهم ترین نکته‌‌ در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی این است که فضا باید کاملاً روشن باشد و با توجه به رطوبت این فضا بهتر است از چراغ های آی پی دار استفاده کنیم. فاکتورهایی مانند سن افراد ، باید در طراحی روشنایی در نظر گرفته شود که پیشنهاد می شود حتما مشاوره نورپردازی را در برنامه خود قرار دهید

بسیاری از چراغ هایی که در نورپردازی سرویس بهداشتی و مهم تر از آن در حمام استفاده می شوند از درجه حفاظت آب و گرد و غبار برخوردار هستند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را در تماس مستقیم با آب به کار ببرید. این درجه حفاظت ؛ با نام مخفف « IP » شناخته می شوند. به عنوان مثال درجه حفاظت 44 (IP44) مقاومت خوبی در برابر آب و رطوبت دارد و یا درجه حفاظت 65 (IP65) را به راحتی می‌توانید در زیر دوش آب به کار ببرید.

اصل اول : استفاده از نور عمومی در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

نصب یک چراغ سقفی ساده در مرکز سرویس بهداشتی و حمام ساده ترین و رایج ترین راه حل برای ایجاد روشنایی است اما کارهایی زیادی می توان در جهت تنوع و زیبایی و هم چنین روشن تر کردن محیط انجام داد. پیشنهاد می کنیم به جای استفاده از روش های معمول و نصب چراغ سقفی ساده ؛ روش اجرا و انتخاب نوع چراغ را تغییر دهید به عنوان مثال چراغ دانلایت آی پی دار را می توانید با سایز کوچک تر و به صورت توکار نصب کنید. برای نورپردازی مناسب در یک فضای دو در دو متر، تنها به سه یا چهار عدد از این چراغ ها نیاز پیدا خواهید کرد. هزینه ی این کار تقریبا با چراغ سقفی ساده یکسان است ولی از لحاظ همپوشانی نور بسیار بهتر از چراغ های سقفی ساده عمل می کند

نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی - bathroom lighting

اصل دوم : استفاده از نور وظیفه ای در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

نصب آیینه‌‌ در همه ی سرویس های بهداشتی لازم است و عموما در هنگام طراحی این فضا از همان ابتدا محل نصب آینه مشخص می شود. بهترین راه حل برای نورپردازی آینه های سرویس بهداشتی این است که نورپردازی طوری انجام شود که بتواند دو طرف صورت را به طور مساوی روشن کند. برای این منظور‌‌ می‌توان از آینه‌هایی مخصوص دارای چراغ یا نصب دو چراغ در دو طرف و بالای  آینه استفاده کرد.

نصب دو چراغ در دو طرف و بالای آینه هم همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد گزینه بسیار مناسبی است و علاوه بر جلوه خاصی که این دو چراغ به فضا‌‌ می‌بخشند این امکان را‌‌ می‌دهند تا بهترین آینه را از نظر اندازه و سبک انتخاب کنیم. از طرفی هم دست ما را با توجه به بودجه‌‌ای که در اختیار داریم باز خواهند گذاشت. در خصوص نصب چراغ در دو طرف آینه در سرویس بهداشتی از نورپردازی مستقیم به سمت صورت پرهیز کنید.

اصل سوم : استفاده از نور مود در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

در این نوع از نورپردازی در حمام و سرویس‌های بهداشتی می‌توانید با بهره‌گیری از المان‌های طراحی و صد البته خلاقیت خود، تفاوت را رقم بزنید و یک فضای بسیار گیراتر را خلق کنید. در استفاده از نور کم یا نور زیاد در این سبک از نورپردازی دست شما کاملاً باز است.

استفاده از چراغ‌های ال‌‌ای‌دی در این سبک از نورپردازی در سرویس‌های بهداشتی تقریباً بهترین انتخاب است. این نوع از چراغ در تنوع گسترده‌‌ای هم از نظر اندازه و شکل در دسترس هستند و در این خصوص سعی کنید حتماً از ال‌‌ای‌دی‌های دارای درجه حفاظت 44 (IP44) یا درجه حفاظت 65 (IP65) استفاده کنید تا بتوانید با خیال راحت آن‌ها را قسمت‌های مختلف سرویس بهداشتی نصب کنید.

 

اصل چهارم : استفاده از نور مخفی در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی - bathroom lighting

استفاده از نور مخفی در حمام و سرویس بهداشتی امروزه به شدت پرطرفدار شده است و با این راهکار محیطی با نور ملایم ایجاد می شود. نورپردازی مخفی معمولا بیشتر در اطراف آینه و بالای کابینت روشویی به کار برده می شود. این سبک از نورپردازی ظاهری بسیار مدرن به محیط سرویس بهداشتی می بخشد و زیبایی فضا را دو چندان می کند. استفاده از نور مخفی در اطراف آینه چیز جدیدی نیست و می توان گفت همیشه این سبک از نورپردازی طرفداران خاص خود را داشت. با خرید ریسه به راحتی می توانید این سبک را پیاده سازی کنید

 

چراغ های پیشنهادی برای نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

در این بخش تیم نورالایتینگ سعی کرده است بهترین چراغ هایی که می توانید در نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی بکار ببرید را پیشنهاد می دهد.

چراغ های آی پی دار با همان درجه حفاظتی که ذکر شد مانند چراغ های ونیز و پاریس در قسمت هایی که احتمال برخورد آب وجود دارد بسیار انتخاب خوبی هستند. چراغ دکوراتیو دریسا در بالای آینه و ریسه  که بنا به سلیقه و خلاقیت خود می توانید از آنها استفاده کنید.

 

نتیجه :

نورپردازی تنها به فضای اتاق‌ها یا پذیرایی محدود نمی‌شود. حمام و سرویس بهداشتی امروزه یکی از بخش‌های مهم هر خانه‌‌ای است استفاده از هر سه نوع سبک به طور همزمان در نورپردازی سرویس بهداشتی بهترین نتیجه را به وجود خواهد آورد. بسیاری از چراغ هایی که در این مطلب ذکر شده اند. الهام گرفته شده از برند های معتبر دنیا از جمله Lucibel ، Iguzzini ، Jcc و … می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی در این زمینه با مشاوران ما در ارتباط باشید. تیم طراحی نورپردازی مهندسی روشنایی نورا همواره در این مسیر همراه شماست تا بهترین نتیجه را بگیرید. امیدواریم که توضیحات این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

گردآورنده: واحد فنی و مهندسی نورالایتینگ

جستجو

آخرین مقالات نورا لایتینگ

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.