ضریب نگهداری روشنایی (MF) چیست؟ دلایل افت نور فضا با گذشت زمان

ضریب نگهداری روشنایی (MF) چیست؟ دلایل افت نور فضا با گذشت زمان

خلاصه پاسخ:

ضریب نگهداری روشنایی (Maintenance Factor یا MF) نسبت شدت روشنایی متوسطِ حفظ‌شده در انتهای دوره نگهداری به شدت روشنایی متوسط اولیه یک فضاست. این ضریب همیشه عددی کوچک‌تر یا مساوی ۱ است و کاهش تدریجی نور چراغ‌ها، آلودگی اپتیک و کدری سطوح معماری را جبران می‌کند. طبق استاندارد CIE 97:2005، ضریب نگهداری از حاصل‌ضرب چهار فاکتور به دست می‌آید: MF = LLMF × LSF × LMF × RSMF. اگر طراح MF را نادیده بگیرد، روشنایی پروژه پس از مدت کوتاهی از حداقل مقدار مجاز استاندارد EN 12464-1 پایین‌تر می‌رود.

تعریف بنیادی ضریب نگهداری (Maintenance Factor - MF) در مهندسی روشنایی

تعریف بنیادی ضریب نگهداری (Maintenance Factor – MF) در مهندسی روشنایی

تعریف بنیادی ضریب نگهداری (Maintenance Factor – MF) در مهندسی روشنایی

در محاسبات روشنایی، دو مقدار متفاوت از شدت روشنایی وجود دارد که خلط کردن آن‌ها رایج‌ترین خطای طراحی است:

شدت روشنایی اولیه (Einit): مقدار لوکس در لحظه تحویل پروژه، با چراغ‌های نو و سطوح تمیز.
شدت روشنایی حفظ‌شده (Em): مقدار لوکس در لحظه پایانِ دوره نگهداری، یعنی درست قبل از نظافت چراغ‌ها و تعویض منابع نور.

استاندارد EN 12464-1 (روشنایی محیط‌های کاری در فضای داخلی) همیشه مقدار حداقل لوکس تعریف‌شده برای هر کاربری را بر اساس Em بیان می‌کند، نه Einit. بنابراین طراح باید از ابتدا چراغ‌هایی را پیش‌بینی کند که در بدترین شرایطِ دوره نگهداری نیز این حداقل را برآورده کنند. رابطه این دو مقدار:

Em = Einit × MF

ضریب نگهداری (MF) چیست و چه تفاوتی با راندمان نوری چراغ دارد؟

ضریب نگهداری (MF) چیست و چه تفاوتی با راندمان نوری چراغ دارد؟

راندمان نوری چراغ (Luminaire Efficacy) یک مشخصه ثابتِ محصول است که در آزمایشگاه اندازه‌گیری می‌شود؛ اما ضریب نگهداری یک پارامتر پروژه‌محور است که به شرایط محیطی، ساعت کارکرد، کیفیت هوا، برنامه نظافت و کیفیت منبع نور بستگی دارد. دو پروژه با یک چراغ یکسان می‌توانند ضریب نگهداری کاملاً متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل MF مالکیت آن بر عهده طراح روشنایی است، نه سازنده چراغ.

مفهوم شدت روشنایی حفظ‌شده در برابر شدت روشنایی اولیه

طبق CIE 97:2005، دوره نگهداری (Maintenance Cycle) فاصله زمانی میان دو نظافت متوالی سطوح و چراغ‌هاست. MF عملاً «حاشیه ایمنی نوری» پروژه است: مقدار اضافی نوری که در لحظه نصب باید تأمین شود تا پس از افت‌های اجتناب‌ناپذیر، سیستم همچنان در محدوده استاندارد بماند.

جایگاه ضریب نگهداری در استانداردهای بین‌المللی (EN 12464-1 و CIE 97:2005)

استاندارد CIE 97:2005 مرجع محاسباتی MF است و EN 12464-1 الزام مقدار Em را تعیین می‌کند. EN 12464-1 صراحتاً تصریح می‌کند که مقادیر روشنایی تعریف‌شده باید «در طول دوره نگهداری» حفظ شوند و طراح موظف است برنامه نگهداری، دوره نظافت و فرضیات MF را در مستندات پروژه اعلام کند.

چرا فرض مقادیر پیش‌فرض (مانند ۰.۸) یک خطای محاسباتی بزرگ است؟

عدد ۰.۸ به‌عنوان مقدار پیش‌فرض در بسیاری از نرم‌افزارها درج می‌شود، اما این عدد فقط برای محیط‌های تمیز اداری با چراغ‌های باکیفیت و برنامه نظافت منظم معنا دارد. در یک کارخانه ریخته‌گری، سالن ورزشی پرگردوغبار یا حتی شوروم با ارتفاع سقف بلند و دسترسی دشوار برای نظافت، همین عدد ممکن است بین ۰.۵ تا ۰.۶ باشد. تفاوت ۳۰ درصدی در MF یعنی خطای ۳۰ درصدی در کل بودجه چراغ‌خریدی و انرژی پروژه.

فیزیک و متالورژی کاهش نور؛ چرا خروجی چراغ‌ها با گذشت زمان افت می‌کند؟

فیزیک و متالورژی کاهش نور؛ چرا خروجی چراغ‌ها با گذشت زمان افت می‌کند؟

افت نوری یک سیستم روشنایی مجموعه‌ای از مکانیزم‌های مستقل است که هم‌زمان و به‌صورت مرکب عمل می‌کنند.

استهلاک دیودهای نوری (LED Degradation) و عوامل حرارتی

دیودهای نوری به‌مرور زمان دچار تخریب اتصال p-n و زوال فسفر (Phosphor Degradation) می‌شوند. عامل محرک اصلی این تخریب، دمای پیوند (Junction Temperature یا Tj) است. هر چه طراحی حرارتی بدنه ضعیف‌تر باشد و Tj بالاتر رود، سرعت افت شار نوری به‌صورت نمایی افزایش می‌یابد. یک ماژول LED که در Tj معادل ۸۵ درجه کار می‌کند، می‌تواند چند برابرِ سریع‌تر از همان ماژول در Tj حدود ۶۵ درجه دچار افت شار شود.

نقش درایورها و افت جریان تغذیه در کاهش ثانویه شار نوری

درایورهای LED ارزان‌قیمت یا دارای قطعات الکترونیکی نامرغوب (خازن‌های حرارتی‌ضعیف) با گذشت زمان افت جریان تغذیه را تجربه می‌کنند؛ کاهش جریان مستقیماً به کاهش شار نوری منجر می‌شود. در چراغ‌های حرفه‌ای، انتخاب درایور با طول عمر و دمای کاری متناسب با محل نصب (به‌ویژه در چراغ‌های توکار که درایور داخل حباب گرم قرار می‌گیرد) تعیین‌کننده است.

تخریب اپتیک، تغییر ساختار پلیمرها و کدر شدن لنزها

تخریب اپتیک، تغییر ساختار پلیمرها و کدر شدن لنزها

لنزها و دیفیوزرهای پلیمری (PMMA و PC) بر اثر اشعه UV و حرارت دائمی دچار زردشدگی (Yellowing) و ریزترک (Micro-cracking) می‌شوند که تابش نوری و راندمان چراغ را کاهش می‌دهد. رفلکتورهای آلومینیومی نیز در محیط‌های مرطوب و خورنده در معرض اکسیداسیون قرار می‌گیرند.

تفکیک مفهوم «سوختن کامل چراغ» از «کاهش تدریجی شار نوری مفید»

در فناوری‌های سنتی (فلورسنت، HID)، بخش عمده افت نوری ناشی از خاموشی ناگهانی منابع بود؛ اما در LED مسئله معکوس است: چراغ تقریباً هرگز ناگهان خاموش نمی‌شود، بلکه طی ۵ تا ۱۵ سال به‌آرامی کم‌نور می‌شود. این «افت بی‌صدا» خطرناک‌تر است، چون کاربر متوجه انحراف از استاندارد نمی‌شود و بدون لوکس‌متری دوره‌ای، کیفیت محیط کار به‌مرور تخریب می‌شود.

کالبدشکافی فرمول استاندارد ضریب نگهداری بر اساس استاندارد CIE 97

کالبدشکافی فرمول استاندارد ضریب نگهداری بر اساس استاندارد CIE 97

معرفی فرمول چهاربخشی

MF = LLMF × LSF × LMF × RSMF

مؤلفه نام کامل توضیح فنی
LLMF Lamp Lumen Maintenance Factor نسبت شار نوری باقی‌مانده منبع نور در پایان دوره به شار اولیه
LSF Lamp Survival Factor نسبت منابع نوری که در پایان دوره همچنان روشن مانده‌اند
LMF Luminaire Maintenance Factor اثر آلودگی و افت بازدهی خود چراغ (اپتیک، رفلکتور، دیفیوزر)
RSMF Room Surface Maintenance Factor اثر کدری و افت ضریب بازتاب سطوح داخلی فضا

محاسبه لوکس روشنایی بر اساس استاندارد EN 12464-1 | راهنمای جامع برای معماران و مهندسان

فاکتور حفظ شار نوری منبع نور (LLMF) چیست و چگونه تعیین می‌شود؟

LLMF از منحنی‌های افت شار نوری سازنده یا داده‌های استاندارد CIE استخراج می‌شود. برای LEDها این داده باید مبتنی بر تست‌های LM-80 و برون‌یابی TM-21 باشد، نه اعداد عمومی. فرمول پایه:

LLMF = 1 – (a × t)

که در آن «a» نرخ افت سالیانه منبع نور و «t» زمان کارکرد بر حسب هزار ساعت است.

فاکتور بقای منبع نور (LSF) و نرخ خرابی زودهنگام

LSF نشان می‌دهد چه درصدی از منابع نور در پایان دوره سرویس هنوز سالم‌اند. در چیدمان اداری با تعداد زیاد چراغ، حتی LSF برابر ۰.۹۸ نیز به معنای چندین چراغ خاموش در فضا است که توزیع روشنایی یکنواخت را بر هم می‌زند. سیاست تعویض (موردی یا گروهی) مستقیماً روی انتخاب LSF اثر می‌گذارد.

رابطه ریاضی حاصل‌ضرب مؤلفه‌ها و افت مرکب

چون چهار فاکتور در هم ضرب می‌شوند، اثرها به‌صورت مرکب انباشته می‌شوند. مثال عددی برای یک دفتر اداری با نظافت سالیانه چراغ‌ها، دوره نگهداری ۳ ساله و منابع LED باکیفیت:

مؤلفه مقدار نمونه
LLMF (پس از ~۱۲۰۰۰ ساعت کارکرد) 0.92
LSF (با تعویض موردی) 0.98
LMF (محیط تمیز، نظافت سالیانه) 0.89
RSMF (سطوح داخلی تمیز) 0.97
MF نهایی 0.77

MF = 0.92 × 0.98 × 0.89 × 0.97 = 0.77

نتیجه: برای رسیدن به E_m = 500 لوکس (استاندارد EN 12464-1 برای کار اداری نوشتن و خواندن)، باید E_init = 500 / 0.77 ≈ 650 لوکس طراحی شود. نادیده گرفتن این ۱۵۰ لوکس اختلاف، رایج‌ترین علت «نور کمتر از محاسبات» در پروژه‌های تحویل‌شده است.

تحلیل پارامتر LLMF؛ ارتباط مستقیم با استاندارد طول عمر ال‌ای‌دی (LM-80 و TM-21)

تحلیل پارامتر LLMF؛ ارتباط مستقیم با استاندارد طول عمر ال‌ای‌دی (LM-80 و TM-21)

کدگذاری طول عمر ال‌ای‌دی به زبان مهندسی: L70، L80 و L90

این کدها به این معنا هستند که پس از ساعت کارکرد اعلام‌شده، شار نوری ماژول به چه درصدی از شار اولیه رسیده است. مثلاً L80 در ۵۰,۰۰۰ ساعت یعنی پس از ۵۰,۰۰۰ ساعت، ۸۰٪ شار اولیه باقی می‌ماند.

کد شار نوری باقی‌مانده کاربرد رایج
L90 90% پروژه‌های پریمیوم، نمایشگاهی، بیمارستانی
L80 80% استاندارد رایج پروژه‌های اداری و تجاری
L70 70% حد پایین قابل‌قبول برای کاربری عمومی و صنعتی

تفاوت شاخص B10 و B50 در تحلیل پروژه

عدد L درصد افت شار را بیان می‌کند و عدد بعدی، درصد خرابی جمعیتی از چیپ‌ها را: B10 یعنی فقط ۱۰٪ نمونه‌ها زودتر از موعد به آن سطح افت رسیده‌اند و B50 یعنی میانگین کل جامعه آماری. یک محصول با L80B10 بسیار قابل‌اتکاتر از محصولی با L90B50 است؛ چون افت در آن کم‌پراکنده‌تر و پیش‌بینی‌پذیرتر است.

دمای رنگ نور چیست و چرا اهمیت دارد؟

ارتباط میان ساعت کارکرد پروژه با نرخ افت LLMF

LLMF تابع مستقیم ساعت کارکرد سالیانه است. یک دفتر اداری با ۲,۵۰۰ ساعت کارکرد سالیانه و یک کارخانه سه‌شیفت با ۸,۰۰۰ ساعت سالیانه، با وجود چراغ یکسان، پس از ۳ سال به مقادیر LLMF کاملاً متفاوتی می‌رسند.

کاربری ساعت کارکرد سالیانه دوره ۳ ساله (هزار ساعت)
دفتر اداری (۵ روز کاری) ~2,500 ~7.5
فروشگاه و شوروم ~4,000 ~12
صناعتی / درمانی سه‌شیفت ~8,000 ~24

دمای رنگ نور چیست و چرا اهمیت دارد؟

نحوه استخراج دیتای واقعی از گزارش تست LM-80 سازندگان معتبر

گزارش LM-80 شامل افت شار نوری ماژول در دماهای کاری مختلف (مثلاً Tj = 55، 85 و 105 درجه) طی ۶,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ ساعت تست است و استاندارد TM-21 نحوه برون‌یابی این داده‌ها تا طول عمر اعلامی را تعیین می‌کند. طراح حرفه‌ای برای پروژه‌های حساس، مقدار LLMF را در ساعت کارکرد دوره نگهداریِ همان پروژه و در دمای کاری واقعی چراغ (نه دمای آزمایشگاه) از این گزارش‌ها استخراج می‌کند — همین نکته تفاوت طراحی «حدسی» و طراحی «مستند» است.

پارامتر LMF؛ تأثیر طراحی بدنه، درجه حفاظت (IP) و انباشت گردوغبار

پارامتر LMF؛ تأثیر طراحی بدنه، درجه حفاظت (IP) و انباشت گردوغبار

مکانیزم جذب غبار و آلودگی روی اپتیک چراغ

ذرات معلق در هوا به دلیل بار الکترواستاتیک سطح پلاستیکی و شیشه‌ای چراغ به آن‌ها جذب می‌شوند. لایه غبار حتی به ضخامت چند دهم میلی‌متر می‌تواند بازتاب و عبور نور را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهد. در محیط‌های روغنی و فلزی (کارگاه‌های ماشین‌کاری)، ترکیب غبار و روغن لایه‌ای چسبنده تشکیل می‌دهد که با نظافت معمولی پاک نمی‌شود.

تفاوت ضریب LMF در چراغ‌های باز، لنزدار و IP65 به بالا

نوع چراغ / محیط LMF با نظافت سالیانه LMF بدون برنامه نظافت (۳ سال)
پنل توکار لنزدار – محیط تمیز اداری 0.90 – 0.95 0.70 – 0.80
چراغ پروژکتور شیاردار – محیط معمولی 0.80 – 0.90 0.60 – 0.70
چراغ صنعتی IP65 مسدود – محیط کثیف 0.85 – 0.95 0.65 – 0.75
چراغ باز / رفلکتور لخت – محیط بسیار آلوده 0.60 – 0.70 0.40 – 0.55

(مقادیر بر اساس جداول محیطی CIE 97:2005 و CIBSE LG7/8، در محدوده‌های مرجع)

IP چراغ چیست و چه کاربردی دارد؟

دسته‌بندی محیط‌های نصب از دید استاندارد

استانداردهای مرجع محیط‌ها را به چهار دسته تمیز (Clean)، معمولی (Normal)، کثیف (Dirty) و بسیار آلوده (Very Dirty) طبقه‌بندی می‌کنند؛ بر اساس نرخ رسوب آلودگی بر حسب mg/m². انتخاب LMF باید از این دسته‌بندی و از جدول‌های رسوب شروع شود، نه از حدس.

طراحی حرارتی بدنه به‌عنوان مانع جذب گردوغبار استاتیک

پسگرم‌های آلومینیومی با سطح کم‌چین و آنادایز‌شده، هم راندمان حرارتی بالاتری دارند و هم نسبت به سطوح پلاستیکی پرشیب، جذب الکترواستاتیک غبار کمتری ایجاد می‌کنند. در محیط‌های صنعتی، طراحی هندسی بدون گوشه و شیارهای غیرقابل‌دسترس، نظافت‌پذیری (Washability) چراغ را بالا می‌برد و LMF بلندمدت را تثبیت می‌کند.

پارامتر RSMF نقش کدر شدن و استهلاک سطوح داخلی معماری

پارامتر RSMF؛ نقش کدر شدن و استهلاک سطوح داخلی معماری

تغییر ضریب بازتاب سطوح در طول زمان

نور سطح می‌گوید چقدر از نوری که به دیوار، سقف و کف می‌تابد به فضا بازمی‌گردد. رنگ‌پریدگی دیوارها، دوده‌ای شدن سقف و آلودگی کف، این ضریب را به‌مرور کاهش می‌دهد و روشنایی کل فضا — حتی نقاطی که مستقیماً از چراغ نور می‌گیرند — افت می‌کند.

سطح ضریب بازتاب جدید ضریب بازتاب فرسوده (نمونه)
سقف سفید 0.80 0.60 – 0.70
دیوار روشن 0.60 0.45 – 0.55
کف رنگی روشن 0.30 0.20 – 0.25

تأثیر سیستم‌های توزیع نور غیرمستقیم بر حساسیت به RSMF

هر چه سهم نور مستقیم چراغ کمتر و سهم نور بازتابی از سقف و دیوار بیشتر باشد (روشنایی غیرمستقیم، خطی بالاسقف به سمت سقف، سیستم‌های لبه‌نور)، RSMF وزن بیشتری در MF نهایی پیدا می‌کند. در پروژه‌های با اکثراً نور مستقیم، RSMF حدود ۰.۹۵ تا ۰.۹۸ است؛ اما در طراحی‌های غیرمستقیم می‌تواند به ۰.۷۵ نیز برسد.

دوره‌های نظافت، رنگ‌آمیزی و نگهداری سطوح معماری

مدیریت تسهیلات باید بداند که رنگ‌آمیزی دوره‌ای دیوارها و سقف، بخشی از «سیستم روشنایی» است. پیشنهاد مرجع: بازنگری ضریب بازتاب سطوح هر ۳ تا ۵ سال و هماهنگی آن با دوره محاسباتی MF پروژه.

تفاوت RSMF در سقف بلند تجاری و دفاتر فشرده

در سقف بلند (فرودگاه، مال، انبار) سهم بزرگ سقف در توزیع نور و دشواری نظافت آن، RSMF را حساس‌تر می‌کند. در دفاتر کوتاه‌سقف، اثر کف و دیوارهای مجاور ایستگاه کار غالب‌تر است.

نحوه محاسبه و پیاده‌سازی ضریب نگهداری در نرم‌افزار DIALux EVO

نحوه محاسبه و پیاده‌سازی ضریب نگهداری در نرم‌افزار DIALux EVO

روش ساده‌سازی‌شده (Fixed MF) در دیالوکس؛ چه زمانی مجاز است؟

ورود عدد ثابت MF (مثلاً 0.8) تنها زمانی پذیرفتنی است که: محیط تمیز و اداری باشد، چراغ از کیفیت مستند داشته باشد، و برنامه نظافت منظم وجود داشته باشد. برای هر پروژه صنعتی، درمانی، آموزشی یا با سقف بلند، این روش کافی نیست.

گام‌به‌گام تنظیم روش تفصیلی استاندارد CIE 97 در دیالوکس

  1. وارد مسیر Calculation → Maintenance Factor شوید.
  2. گزینه Detailed calculation (CIE 97) را انتخاب کنید.
  3. محیط (Clean / Normal / Dirty / Very Dirty) و زمان‌بندی نظافت سطوح و چراغ‌ها را وارد کنید.
  4. مشخصات LLMF و LSF منبع نور (از دیتاشیت یا داده سازنده) را درج کنید.
  5. دیالوکس LMF چراغ انتخابی و RSMF فضا را محاسبه و MF نهایی را گزارش می‌کند.

راهنمای جامع و فنی طراحی روشنایی با DIALux evo | دانلود کتاب آموزشی (PDF)

تعریف فواصل زمانی سرویس (Maintenance Interval) در تنظیمات پروژه

فاصله نظافت چراغ‌ها طولانی‌تر شود، LMF پایین‌تر می‌آید و MF نهایی افت می‌کند. طراح باید از همین‌جا چرخه واقعی نگهداری را با تیم Facility نهایی کند؛ چون MF یک عدد «مذاکره‌پذیر» بین هزینه‌های سرویس و هزینه سرمایه‌ای چراغ‌هاست.

تحلیل خروجی گزارش محاسباتی برای دستگاه نظارت

گزارش دیالوکس باید به‌عنوان پیوست پروپوزال و نقشه‌های اجرایی ارائه شود و شامل: MF نهایی، فرضیات LLMF / LSF / LMF / RSMF، و دوره نظافت باشد. این مستند، مبنای قراردادی تحویل روشنایی است و در مناقشات پایان پروژه قابل استناد.

تبعات نادیده گرفتن ضریب نگهداری در طراحی و اجرای پروژه‌های روشنایی

تبعات نادیده گرفتن ضریب نگهداری در طراحی و اجرای پروژه‌های روشنایی

پدیده Over-design (طراحی مازاد)

طراح بدون شناخت دقیق MF، معمولاً به‌عنوان حاشیه امنیت، MF پایین‌تری را فرض می‌کند و پروژه با چراغ بیشتر یا توان بالاتر اجرا می‌شود. نتیجه: هزینه سرمایه‌ای بیشتر، مصرف انرژی بالاتر از حد استاندارد EN 15193 و احتمال خیرگی (Glare) ناخواسته در سال‌های اولیه.

پدیده Under-design (طراحی ناقص)

پدیده مخالف، فرض MF غیرواقعی بالاست (مثلاً 0.9 در محیط صنعتی). نور در سال اول عالی به‌نظر می‌رسد، اما پس از ۱۸ ماه زیر آستانه EN 12464-1 می‌رود و بازطراحی یا تعویض چراغ‌ها هزینه‌ای چند برابری ایجاد می‌کند.

آموزش جامع روشنایی | اصول پایه طراحی روشنایی + دانلود کتاب رایگان (pdf)

اثرات کاهش غیرمجاز لوکس نوری بر خستگی چشم و بهره‌وری

مطابق شواهد مرجع در نورشناسی محیط کار، افت شدید روشنایی از حد توصیه‌شده به خستگی بصری، افزایش خطای کاری و کاهش بهره‌وری منجر می‌شود. در محیط‌های صنعتی، کاهش کنتراست و دیدگی مستقیماً با نرخ حوادث کاری مرتبط است.

مناقشات حقوقی و فنی میان کارفرما، طراح و پیمانکار

بدون اعلام صریح MF، فرضیات نظافتی و مقدار E_m در قرارداد، هر طرف می‌تواند وضعیت فضا را به دیگری نسبت دهد. استاندارد حرفه‌ای کار این است که طراح در مستندات پروژه به‌طور شفاف بنویسد: «مقادیر E_m با فرض MF = 0.77 و نظافت سالیانه چراغ‌ها معتبر است.»

مقادیر مرجع و پیشنهادی ضریب نگهداری در کاربری‌های گوناگون

مقادیر مرجع و پیشنهادی ضریب نگهداری در کاربری‌های گوناگون معماری

جدول مرجع زیر (بر پایه محدوده‌های CIE 97 و منابع CIBSE) نقطه شروع طراحی است، نه جایگزین محاسبه اختصاصی:

کاربری / محیط MF پیشنهادی شرط اعتبار
دفتر اداری مدرن – چراغ توکار – نظافت سالیانه 0.75 – 0.85 LED باکیفیت، محیط تمیز
بیمارستان / اتاق عمل / آزمایشگاه 0.80 – 0.90 چراغ‌های IP بالا، نظافت مکرر
شوروم و فروشگاه – ارتفاع سقف ۳ تا ۶ متر 0.70 – 0.80 تراکم گردوغبار متوسط
هتل و فضای مسکونی لوکس 0.70 – 0.85 تعویض منبع نور منظم
مال و فرودگاه – سقف بلند – دسترسی دشوار 0.60 – 0.75 نظافت دورهای طولانی
کارخانه صنعتی / انبار – محیط کثیف 0.50 – 0.70 نظافت فصلی، چراغ IP65
فضای بیرونی، نما و محوطه 0.55 – 0.75 آلودگی محیطی، هوازدگی

ضریب نگهداری در فضاهای اداری مدرن، بیمارستان‌ها و محیط‌های تمیز

در محیط‌های کنترل‌شده و بهداشتی، MF بالا قابل حصول است؛ اما تمیزی محیط هرگز نباید به معنای صرف‌نظر از مستندسازی فرضیات باشد.

ضریب نگهداری در محیط‌های تجاری، مال‌ها و شوروم‌ها

در این کاربری‌ها دو عامل MF را پایین می‌آورد: ارتفاع سقف که دسترسی به چراغ‌ها را گران و کم‌تکرار می‌کند، و گردوغبار دائمی که سقف و چراغ‌های بالاسقف را می‌پوشاند. در روشنایی شوروم که نمایش محصول به‌صورت مستقیم بر روشنایی وست است، افت LLMF اسپات‌ها به معنای تغییر تدریجی در ادراک رنگ و دکور فروشگاه است.

ضریب نگهداری در فضاهای مسکونی لوکس و هتل‌ها

در هتل‌ها و پروژه‌های رزیدنسی پریمیوم، تعویض گروهی منابع نور و نگهداری توسط تیم فنی امکان‌پذیر است؛ اما طراحی مخفی‌نور (Cove، افقی، دیوارنور) دسترسی به چراغ‌ها را دشوار می‌کند و باید MF پایین‌تری فرض شود.

ضریب نگهداری در کاربردهای بیرونی، نما و فضاهای صنعتی

در روشنایی نما و محوطه، آلودگی هوا، رطوبت و حشرات به سطح چراغ‌ها سه عامل اصلی افت LMF هستند. در فضاهای صنعتی پرگردوغبار (سیمان، فولاد، نساجی)، MF می‌تواند تا ۰.۵ پایین بیاید و انتخاب درست آن بیشترین صرفه‌جویی اقتصادی را ایجاد می‌کند.

رویکرد چراغ‌های سفارشی در تثبیت و بهبود ضریب نگهداری

رویکرد چراغ‌های سفارشی (Custom-made) در تثبیت و بهبود ضریب نگهداری

در پروژه‌های معماری خاص که چراغ‌های کاتالوگی پاسخگو نیستند، طراحی سفارشی چراغ امکان‌پذیری مستقیم روی MF دارد — نکته‌ای که در پروژه‌های نورا مکرراً به‌عنوان یک مزیت مهندسی مطرح می‌شود.

طراحی مکانیکی بدنه با هدف تسهیل نگهداری و شست‌وشوی دوره‌ای

چراغ سفارشی می‌تواند به‌گونه‌ای طراحی شود که دسترسی به ماژول نوری، درایور و اپتیک بدون باز کردن کل چراغ ممکن باشد؛ کابل‌کشی ماژولار، پنل‌های جداشونده و اتصالات ابزارگیر کم (Tool-less) زمان سرویس را به‌شدت کاهش می‌دهد و امکان رعایت دوره نظافت کوتاه‌تر را اقتصادی می‌کند.

مهندسی حرارتی پیشرفته و انتخاب چیپ‌های مرغوب جهت به حداقل رساندن LLMF

با انتخاب ماژول‌های LED دارای گزارش LM-80 معتبر و طراحی پسگرم با مقاومت حرارتی پایین، دمای پیوند در حد طراحی‌شده ثابت می‌ماند و افت شار نوری (LLMF) به مقدار مستندِ سازنده نزدیک می‌شود. این کار عملاً MF را قابل پیش‌بینی و قابل تضمین می‌کند.

بهترین تولیدکننده چراغ سفارشی

بهره‌گیری از درایورهای قابل‌برنامه‌ریزی CLO (خروجی نور پایدار)

درایورهای CLO (Constant Light Output) با گذر زمان توان ورودی LED را به‌تدریج افزایش می‌دهند تا شار نوری خروجی در سطح اولیه ثابت بماند. نتیجه، امکان تعریف MF بسیار نزدیک به ۰.۹۵ تا ۱ در بازه‌های میانی عمر است، به شرط آنکه هد حرارتی برای توان نهایی برنامه‌ریزی‌شده ابعادگذاری شده باشد.

سازگاری ابعادی و ماژولار بودن چراغ برای تعویض بدون تخریب معماری

چراغ سفارشی پروژه‌محور باید قابلیت تعویض ماژول نوری بدون تخریب سقف کاذب، گچ‌بری یا پوشش نما را داشته باشد؛ در غیر این صورت نگهداری عملاً به تعویض کامل چراغ تبدیل می‌شود و RSMF و LSF به‌صورت عملی نادیده گرفته می‌شوند.

فناوری خروجی نور ثابت (CLO - Constant Light Output)؛ راه‌حل هوشمند مقابله با افت نور

فناوری خروجی نور ثابت (CLO – Constant Light Output)؛ راه‌حل هوشمند مقابله با افت نور

تکنولوژی CLO چگونه کار می‌کند و درایور چطور افت شار را جبران می‌کند؟

درایور CLO یک پروفایل توان زمان‌محور دارد: در ابتدای کار، LED را با توان کمتر از حداکثر تغذیه می‌کند و به‌تدریج و مطابق منحنی افت پیش‌بینی‌شده LLMF، توان را افزایش می‌دهد. خروجی در طول عمر، شار نوری شبه‌ثابت است؛ درست عکس رفتار معمولی چراغ‌های LED که از روز اول افت می‌کنند.

صرفه‌جویی انرژی در سال‌های نخست بهره‌برداری

چون چراغ CLO در ابتدا با توان پایین‌تر کار می‌کند، مصرف انرژی در سال‌های اول به‌طور محسوس کمتر است و برای پروژه‌های بزرگ با هزاران ساعت کارکرد سالیانه، به صرفه‌جویی مالی ملموسی تبدیل می‌شود.

تحلیل طول عمر چراغ با فناوری CLO در پروژه‌های بزرگ مقیاس

کارکرد در توان پایین‌تر دما و استرس حرارتی روی ماژول و درایور را کاهش می‌دهد و طول عمر سیستم را افزایش می‌دهد؛ این اثر مثبت بر LSF (کاهش نرخ خرابی) نیز برمی‌گردد و MF واقعی پروژه را بالا می‌برد.

توجیه مالی (ROI) و مهندسی ارزش اجرای سیستم‌های CLO

در پروژه‌های با سقف بلند و دسترسی گران‌قیمت (سالن‌های ورزشی، فرودگاه، صنایع)، جبران‌سازی نوری با CLO یعنی به‌تعویق افتادن برنامه تعویض گروهی چراغ‌ها که پرهزینه‌ترین بخش نگهداری است. تحلیل هزینه چرخه عمر (LCC) معمولاً صرفه‌جویی CLO را در همین بخش نشان می‌دهد.

تدوین دفترچه برنامه نگهداری (Maintenance Plan)؛ مکمل ضروری محاسبات روشنایی

تدوین دفترچه برنامه نگهداری (Maintenance Plan)؛ مکمل ضروری محاسبات روشنایی

محتوای استاندارد یک شناسنامه نگهداری روشنایی برای تیم Facility Management

یک شناسنامه نگهداری حرفه‌ای شامل موارد زیر است: مقدار MF طراحی‌شده و فرضیات چهارگانه آن، E_init و E_m هر فضا، فهرست چراغ‌ها با مشخصات LLMF و LSF، دوره نظافت چراغ‌ها و سطوح، و دستورالعمل تعویض منابع.

تدوین زمان‌بندی بهینه نظافت اپتیک و سطوح بر اساس فرمول‌های انتخابی

به‌جای نظافت ثابت سالیانه، بهتر است دوره نظافت را از همین فرمول‌ها استخراج کرد: اگر MF با نظافت دو‌ساله نیز بالاتر از حداقل قابل‌قبول بماند، نظافت سالیانه هزینه اضافی است؛ و اگر با نظافت سالیانه هم به هدف نرسد، دوره باید به ۶ ماه کاهش یابد یا چراغ با IP بالاتر انتخاب شود.

استراتژی تعویض گروهی در مقایسه با تعویض موردی

تعویض موردی (Spot Replacement) هزینه سرویس کمتری دارد اما توزیع نوری فضا را نامتوافق می‌کند و چراغ‌های جدید در میان چراغ‌های قدیمی‌تر، اثر ناخواسته روشنایی-رنگی ایجاد می‌کنند. تعویض گروهی (Group Replacement) برای پروژه‌های بزرگ مقیاس و محیط‌هایی با معیار یکنواختی (مثل EN 12464-1 و متغیر U_o) منطقی‌تر است.

چک‌لیست پایش دوره‌ای لوکس‌متری فضا

ردیف اقدام دوره پیشنهادی ابزار / معیار
1 اندازه‌گیری لوکس سطوح کار با لوکس‌متر کالیبره ۶ ماه مقایسه با EmE_m محاسباتی
2 بازدید بصری چراغ‌های خاموش و افت‌کرده ۳ ماه ثبت در گزارش FM
3 نظافت اپتیک و رفلکتورها ۶ تا ۱۲ ماه مطابق LMF فرض‌شده
4 ارزیابی ضریب بازتاب سطوح معماری ۳ تا ۵ سال رنگ‌سنجی / بازبینی
5 پایش دمای کاری و سلامت درایورها ۱۲ ماه ترموگرافی / لاگ درایور
6 به‌روزرسانی دفترچه نگهداری ۱۲ ماه بازنگری MF واقعی

پرسش‌های متداول تخصصی (FAQ)

  1. چرا نباید از ضریب نگهداری ثابت ۰.۸ برای تمام پروژه‌ها استفاده کرد؟

    عدد ۰.۸ صرفاً یک مقدار سرانگشتی و فرضی است. هر پروژه بر اساس نوع چراغ (شاخص IP)، بار آلودگی فضا (Clean تا Dirty)، ساعات کارکرد روزانه و دوره سرویس، نیازمند محاسبه دقیق بر اساس CIE 97 است. استفاده از ضریب ثابت می‌تواند منجر به کم‌نوری زودهنگام فضا یا بیش‌طراحی و افزایش بیهوده هزینه‌های انرژی شود.

  2. فناوری CLO (خروجی نور ثابت) چه نقشی در اصلاح ضریب نگهداری دارد؟

    فناوری CLO در درایورهای هوشمند با تنظیم پله‌ای جریان الکتریکی متناسب با فرسایش LED، شار نوری خروجی را همواره ثابت نگه می‌دارد. این امر ضریب LLMF را روی عدد ۱.۰ تثبیت کرده و از هدررفت ۱۰ تا ۱۵ درصدی انرژی در سال‌های ابتدایی جلوگیری می‌کند.

  3. تفاوت شاخص‌های L70، L80 و L90 در دیتاشیت چراغ چیست؟

    این شاخص‌ها که بر مبنای استانداردهای IES LM-80 و TM-21 استخراج می‌شوند، نشان‌دهنده درصد شار نوری باقی‌مانده پس از ساعات مشخصی از کارکرد هستند. برای مثال، L80B10 در ۵۰,۰۰۰ ساعت یعنی پس از این مدت، ۹۰ درصد ماژول‌ها حداقل ۸۰ درصد نور اولیه خود را حفظ می‌کنند. هرچه عدد پس از L بزرگ‌تر باشد، کیفیت و طول عمر چراغ بالاتر است.

  4. تفاوت شدت روشنایی اولیه (E_init) و حفظ‌شده (E_m) چیست؟شدت روشنایی اولیه (E_init) نوری است که در روز اول نصب از سیستم اندازه‌گیری می‌شود. شدت روشنایی حفظ‌شده (E_m) حداقل نوری است که طبق استاندارد BS EN 12464-1 باید در بدترین شرایط و پیش از تمیزکاری یا تعمیرات در فضا برقرار بماند. رابطه این دو از طریق فرمول E_m = E_init × MF تعیین می‌شود.

جمع‌بندی: ضریب نگهداری، مبنای صداقت فنی در طراحی روشنایی

ضریب نگهداری (MF) چیزی فراتر از یک عدد در DIALux است؛ تعهد طراح به عملکرد واقعی سیستم روشنایی در طول عمر پروژه است. پروژه‌ای که MF آن بر اساس CIE 97:2005 محاسبه، در EN 12464-1 استناد و در برنامه نگهداری مستند شده باشد، هم از نظر انرژی بهینه است و هم در سال‌های آینده استاندارد نور خود را حفظ می‌کند. در نورا | Noora Lighting، محاسبه اختصاصی ضریب نگهداری، انتخاب چراغ سفارشی پروژه‌محور و تدوین برنامه نگهداری، بخش جدایی‌ناپذیر پروپوزال فنی هر پروژه روشنایی است؛ چون باور ما این است که «نورا، ساخته شده با نور» — و نورِ طراحی‌شده، نباید با گذشت زمان از بین برود.


اینستاگرام ما

دفتر مرکزی : تهران ، سهروردی ، هویزه ، پلاک 131
دفتر فروش : تهران ، نفت شمالی ، پلاک 26