طراحی روشنایی و مشاوره نورپردازی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی یکی از بخش های پر اهمیت ساختمان سازی محسوب می شود و جدا از تامین روشنایی محیط نمی توان از تاثیری که بر زیباسازی فضا می گذارد ؛ چشم پوشی کرد. در گذشته چراغ ها در مرکز سقف و با کمترین توجه به گوشه های فضا در نظر گرفته می شد.

 در حال حاضر تخصص جدیدی به نام طراحی نور و مشاوره نورپردازی به میدان آمد می توان گفت متخصصان برق و لایتینگ با همکاری مهندسان معمار تحولی در عرصه دکوراسیون داخلی به وجود آوردند.

چون طراحی نورپردازی در کشور ما تخصص جدیدی محسوب می شود کمتر به آن توجه شده اما بعد از صحبت با یک طراح نور خوب ؛ متوجه می شوید که تا چه اندازه می تواند در دکوراسیون داخلی تاثیر گذار باشد و حتی با پیشنهاد و طراحی چراغ های متناسب با فضا هزینه های اضافی را کاهش دهد. 

از مشاوره نورپردازی تا اجرای نور و روشنایی

این یک هنر است که  بتوان ایده ها و نیازهای کارفرما را تبدیل به یک طرح عملیاتی ساخت. اولین قدم ساخت یک پلان است که در آن به صورت شماتیک مشخص می کنیم که در کجا چه منبع نوری احتیاج داریم  ما به عنوان طراح نور بر اساس معماری فضا و تفکر طراح داخلی و با سال ها تجربه و پروژه هایی که در فضاهای گوگانون اجرا کرده ایم  ؛ ایده ی روشنایی ارائه می نماییم.

به عنوان مثال  نورپردازی فضای اداری با نورپردازی فضای مسکونی متفاوت است ؛ این تفاوت هم می تواند در انتخاب نوع چراغ باشد و هم رنگ و توان نور و اگر شما مسیر درستی را در پیش نگیرید ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را متحمل شوید. ما در مهندسی روشنایی نورا می توانیم در مورد کنترل روشنایی به شما مشاوره دهیم اینکه آیا می خواهیم شدت نور را کم و زیاد کرده ، رنگ نور را کنترل نماییم و یا حتی با سیستم هوشمند خانه و یا محل کار ادغام کنیم. همچنین با دانشی که در زمینه طراحی چراغ های گوناگون داریم، می توانیم در صورت نیاز راه حل هایی در زمینه ی طراحی سفارشی  پیشنهاد کنیم.

مشاوره نورپردازی و روشنایی

برای مشاوره نورپردازی و روشنایی می توانید با شماره 021-22259912-14 تماس بگیرید یا در صورت تمایل  فرم رو به رو را تکمیل نمایید ؛ در اولین فرصت مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

چرا باید از مشاوره نورپردازی کمک بگیریم؟

سوال اینجاست که اصولا چرا باید هزینه ای را بابت مشاوره و طراحی نورپردازی پرداخت نمایید؟ تفاوت در این است که ما با استفاده از تجارب خود بهترین راه حل را برای پروژه شما جستجو کرده و خود را به محصولات عمومی در بازار محدود نمی کنیم. طراحی و مشاوره نورپردازی یک تخصص است و اگر می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید حتما قبل از اجرای نورپردازی با متخصصان ما در مهندسی روشنایی نورا مشورت کنید و با گوش دادن به نیازها و ایده های شما شروع نموده ، احتمالات و موانع را تجزیه و تحلیل کرده و هزینه نهایی طراحی را پس از اولین جلسه تعیین نماییم و در یک پروپوزال به کارفرما و یا افراد مربوطه ارائه می گردد.

مراحل مشاوره نورپردازی

در این بخش به صورت تصویری به بررسی یک پروژه طراحی نور می پردازیم تا با مراحل کار مهندسی روشنایی نورا بیشتر آشنا شوید. پروژه ای که در این مطلب به بررسی آن پرداختیم   پروژه نورپردازی کوکاکولا (خوشگوار) است که شرکت نورا به عنوان طراح نور ، مجری و تامین کننده سیستم های روشنایی در آن افتخار همکاری داشته است. در این مطلب یکی از طبقات این پروژه از پلان معماری و مشاوره نورپردازی تا اجرای نور آن برررسی شده است

1

بررسی پلان معماری و مشاوره نورپردازی

اولین قدم برای شروع طراحی روشنایی ؛ بررسی پلان معماری و مشاوره نورپردازی به معمار مجموعه است. ما متناسب با معماری هر فضا بهترین چراغ ها را پیشنهاد داده و حتی در بعضی نقاط با توجه به پتانسیل فضای مربوطه چراغی جدید طراحی کرده که به عنوان چراغ سفارشی در مجموعه به کار برده می شود.

همانطوری که در تصویر رو به رو می بینیم پلان معماری فضا به صورت کامل به همراه مبلمان طراحی شده و در این مرحله به متخصص نورا تحویل داده می شود. این بهترین حالت برای طراحی لایتینگ است و ما به عنوان طراح نورپردازی با توجه به نوع چیدمان بهترین حالت نوردهی و نصب نور را پیشنهاد داده و با مشورت معمار و طراح پروژه  به سمت طراحی نهایی حرکت می کنیم. بنابراین منظور ما از طراحی نور صرفا تامین نور نیست و موارد بسیاری را باید مورد توجه قرار دهیم.

2

طراحی روشنایی و جانمایی تجهیزات نورپردازی

در ادامه مسیر و بعد از مشاوره نورپردازی ، انتخاب چراغ ها و جانمایی آن ها در پلان معماری متناسب با ایده های معمار و یا طراح انجام می گیرد. در این مرحله پلان معماری پروژه کوکاکولا به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته و سیستم روشنایی پیشنهادی با جزئیات دقیق و با در نظر گرفتن استانداردهای مربوط به طراحی ،  در فضای نرم افزار   Autoucad تعیین و جایگذاری می شود

3

محاسبات روشنایی و نورپردازی

در سومین قدم به محاسبات روشنایی می پردازیم و با نرم افزارهای مربوط به روشنایی مانند Dialux اقدام به محاسبه اطلاعات فنی چراغ هایی که در طراحی روشنایی جانمایی شده اند نموده و بهترین و مناسب ترین چراغ از لحاظ توان ، لومن و … را مدنظر قرار می دهیم. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تطابق مرحله ی طراحی روشنایی و مرحله ی محاسبات نور است.

این دو مرحله به یکدیگر مرتبط بوده و ممکن است بعد از انجام محاسبات نیاز به اصلاح طراحی روشنایی باشد. نرم افزار دایلوکس در مبحث روشنایی و لایتینگ یکی از بهترین نرم افزارها محسوب می شود و بررسی و محاسبه نور یک پروژه در این نرم افزار قبل از اجرای کار همیشه بهترین نتیجه را خواهد داشت. اگر می خواهید لایتینگ حرفه ای را تجربه کنید و برای سالها خیالتان از نورپردازی مجموعه خود راحت باشد بخش محاسبات روشنایی را نادیده نگیرید. محاسبات نور پیش نیاز اجرای یک پروژه نورپردازی و روشنایی از جهت فنی و مهندسی است. این محاسبات شامل مشخصات فنی مانند توان الکتریکی ، میزان لومن بر اساس ابعاد فضا و تعداد چراغ های انتخاب شده و … می باشد.

4

آماده سازی و ارائه نقشه های اجرایی

بعد از جمع بندی طراحی روشنایی و محاسبات نور نوبت به مرحله ارائه نقشه های اجرایی می رسد. در یک جلسه تمامی این موارد به معمار با توضیحات کافی ارائه شده سپس نحوه جانمایی چراغ ها، تجهیزات و ادوات الکتریکی، شرایط سیم کشی و اتصالات مکانیکی مرتبط با تجهیزات روشنایی را مشخص می نماییم که موارد ذکر شده در قالب نقشه های فنی و استاندارد تهیه و ارائه می گردد. تا تمام جزئیات فنی و اجرایی پروژه برای معمار و افراد مربوطه در دسترس باشد.

5

تولید چراغ های سفارشی

پنجمین قدم در مسیر طراحی نور و مشاوره نورپردازی تولید چراغ های سفارشی است. البته این مرحله بنابر نیاز پروژه ممکن است حذف شود به طور مثال ممکن است کارفرما چراغ هایی را انتخاب نماید که نیازی به طراحی و تولید سفارشی نداشته باشد. اما باید به یاد داشته باشیم که در طراحی های امروزی چراغ تنها وظیفه ی تامین روشنایی را بر عهده ندارد بلکه در زمینه ی زیباسازی فضا نیز نقش مهمی را ایفا می کند. چراغی که انتخاب می کنید برند سازمان شماست بنابراین باید در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشیم.

برای پروژه نورپردازی کوکا کولا چندین چراغ طراحی و به صورت سفارشی ساخته شد چراغ خطی گرد ، چراغ خطی بیضی و چراغ خطی مستطیل با طول ها و قطرهای سفارشی که مطابق با نظر کافرما با کیفیت و قابلیتی مناسب و سازگار با استانداردهای روز ساخته و نصب شدند.

6

نصب و اجرای روشنایی

یکی از خدمات مهم شرکت مهندسی روشنایی نورا جدا از ارائه مشاوره روشنایی درست ، اجرا و راه اندازی و نظارت بر ساخت و ساز با کیفیت است. ما با تیمی مجرب و متخصص در زمینه های مختلف روشنایی و نورپردازی به مشاوره پروژه های مختلف می پردازیم. برای هر کارفرما، هزینه کلی اجرای پروژه علاوه بر رعایت نکات فنی و استانداردها و زیبایی از اهمیت بسزایی در تصمیم گیری نهایی برخوردار است.

از آنجا که در اجرای پروژه های نورپردازی پارامترهای متعددی نظیر هزینه تجهیزات و اتصالات مکانیکی و … در هزینه های نهایی اجرای طرح تاثیر گذار است، مشاوره مناسب پیش از اجرا و انجام محاسبات دقیق در مشخص شدن روند اجرای پروژه و تصمیمات مرتبط با آن خواهد داشت. ما با تجربه اجرایی پروژه های متعدد این امکان را در اختیار کارفرمایان محترم قرار می دهیم تا دید اقتصادی جامع و روشنی از اجرای پروژه روشنایی مربوطه داشته باشیم.

پروژه های مهندسی روشنایی نورا

شرکت مهندسی طراحی نورپردازی نورا توسط فعالان حوزه ی نورپردازی و روشنایی و با هدف ارتقا دانش نورپردازی و نگاه تخصصی تر به حوزه طراحی نورپردازی در معماری که باعث بهبود کیفیت زنگی می شود پا به این عرصه پا گذاشته است. توانایی شرکت مهندسی روشنایی نورا در ارائه طرحی منحصر به فرد برای هر پروژه با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و رعایت اصول آکادمیک حاصل تجارب پروژه های متعدد و تکیه بر دانش فنی و تخصصی طراحان و کارشناسان این مجموعه می باشد. پروژه هایی که مهندسی روشنایی نورا به عنوان مشاور و مجری و تولید کننده ی سیستم هایی روشنایی در آن همکاری داشته است به شرح زیر است :

سوالات متداول درباره طراحی روشنایی و مشاوره نورپردازی

خدمات مهندسی روشنایی نورا چیست؟

از جمله خدمات اصلی شرکت مهندسی روشنایی نورا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مشاوره نورپردازی
  • طراحی نور
  • تامین چراغ
  • نصب و اجرای نور
مشاوره نورپردازی به چه صورت انجام می شود؟

در بسیاری از پروژه های هدف اصلاح و بهینه سازی یک طرح اجرا شده می باشد که در این وضعیت وجود یک تیم مشاور آگاه و ارایه راهکار در جهت بهبود شرایط موجود راهگشا خواهد بودو از صرف زمان و هزینه اضافی جلوگیری خواهد کرد. بر این اساس،تیمهای طراحی و اجرایی ما با توجه به تجربه های متعدد در این راستا، آمادگی همکاری و همراهی با کارفرمایان محترم را دارد.

چرا مشاوره نورپردازی در دکوراسیون داخلی مهم است؟

مشاوره نورپردازی درست می تواند هم روند طراحی داخلی را تسریع کند و هم هزینه لایتینگ را کاهش دهد چرا که مشاور نورپردازی با بررسی نقشه ی ساختمان متناسب ترین چراغ را پیشنهاد می دهد که این امر باعث بهبود روند طراحی داخلی می شود

نورپردازی داخلی در چه مرحله ای از مراحل ساخت ساختمان انجام شود؟

مطمئناً انجام نورپردازی در مراحل ساخت بساختمان منطقی و اصولی تر است و از نظر کیفیت موجب روشنایی نما و از جنبه اقتصادی سبب بهینه سازی و صرفه جویی می شود البته پس از ساخت نما و یا حتی سال های پس از به اتمام رسیدن فرآیند آن، لحاظ نورپردازی در هر زمانی امکان پذیر است اما باید به این مسئله توجه داشت که در آن زمان دامنه ی عمل طراح کاهش می یابد و ممکن است همه ی تکنیک های پیشنهادی قابل اجرا نباشند

هزینه نورپردازی داخلی چقدر است؟

برای طراحی نور پردازی داخلی هزینه ای نمی توان مشخصی نمود. هزینه با توجه به نقشه معماری ، تجهیزات و منابع روشنایی مورد نیاز برآورد می گردد.

اینستاگرام نورا رو فراموش نکنید ؛ ما در اینستاگرام به تفکیک درباره همه ی مسائل مرتبط با نور و روشنایی صحبت کردیم