طراحی روشنایی و مشاوره نورپردازی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی یکی از بخش های پر اهمیت ساختمان سازی محسوب می شود و جدا از تامین روشنایی محیط نمی توان از تاثیری که بر زیباسازی فضا می گذارد ؛ چشم پوشی کرد. در گذشته چراغ ها در مرکز سقف و با کمترین توجه به گوشه های فضا در نظر گرفته می شد. در حال حاضر تخصص جدیدی به نام طراحی نور و مشاوره نورپردازی به میدان آمد می توان گفت متخصصان برق و لایتینگ با همکاری مهندسان معمار تحولی در عرصه دکوراسیون داخلی به وجود آوردند.

چون طراحی نورپردازی در کشور ما تخصص جدیدی محسوب می شود کمتر به آن توجه شده اما بعد از صحبت با یک طراح نور خوب ؛ متوجه می شوید که تا چه اندازه می تواند در دکوراسیون داخلی تاثیر گذار باشد و حتی با پیشنهاد و طراحی چراغ های متناسب با فضا هزینه های اضافی را کاهش دهد. 

از مشاوره نورپردازی تا اجرای نور و روشنایی

این یک هنر است که  بتوان ایده ها و نیازهای کارفرما را تبدیل به یک طرح عملیاتی ساخت. اولین قدم ساخت یک پلان است که در آن به صورت شماتیک مشخص می کنیم در کجا می خواهیم منبع نوری داشته باشیم.  ما به عنوان طراح نور بر اساس معماری فضا و فکر طراح داخلی و با سال ها تجربه و پروژه هایی که در انواع فضاها اجرا کرده ایم از جمله : فضاهای مسکونی و اداری ، محیط های صنعتی و تجاری ، بیمارستان ها و موزه ها ، اماکن ورزشی و مذهبی و حتی محیط های تفریحی و پارک ها ؛ ، ایده ی روشنایی می دهیم.

به عنوان مثال نورپردازی فضای اداری با نورپردازی فضای مسکونی متفاوت است ؛ این تفاوت هم می تواند در انتخاب نوع چراغ باشد و هم رنگ و توان نور و اگر شما مسیر درستی را در پیش نگیرید ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را متحمل شوید. ما در مهندسی روشنایی نورا می توانیم در مورد کنترل روشنایی به شما مشاوره دهیم که آیا می خواهیم شدت نور را کم و زیاد کنیم و یا رنگ نور را کنترل نماییم و یا حتی با سیستم هوشمند خانه و یا محل کار ادغام کنیم. همچنین با دانشی که در زمینه طراحی چراغ های گوناگون داریم، می توانیم در صورت نیاز راه حل های طراحی سفارشی را پیشنهاد کنیم.

سوال اینجاست که اصولا چرا باید هزینه ای را بابت مشاوره و طراحی نورپردازی پرداخت نمایید؟ تفاوت این است که ما با استفاده از تجارب خود بهترین راه حل را برای پروژه شما جستجو می کنیم و خود را به محصولات عمومی در بازار محدود نمی کنیم. همانطوری که متوجه شدید ؛ طراحی و مشاوره نورپردازی یک تخصص است و اگر می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید حتما قبل از اجرای نورپردازی با متخصصان ما در مهندسی روشنایی نورا مشورت کنید. ما با گوش دادن به نیازها و ایده های شما شروع می کنیم. احتمالات و موانع را تجزیه و تحلیل کرده و هزینه نهایی طراحی پس از اولین جلسه تعیین می شود و در یک پروپوزال که قبل از شروع طرح مفهومی به شما ابلاغ و توسط آن تایید می شود، مشخص می شود.

در این بخش به صورت تصویری به بررسی یک پروژه طراحی نور می پردازیم تا با مراحل کار مهندسی روشنایی نورا بیشتر آشنا شوید. پروژه ای که در این مطلب به بررسی آن پرداختیم پروژه نورپردازی شرکت کوکاکولا (خوشگوار) است که شرکت نورا به عنوان طراح نور ، مجری و تامین کننده سیستم های روشنایی در آن افتخار همکاری داشته است. در این مطلب یکی از طبقات این پروژه از بررسی پلان معماری و مشاوره نورپردازی تا اجرای نور آن برررسی شده است

بررسی پلان معماری و مشاوره نورپردازی

اولین قدم برای شروع طراحی روشنایی ؛ بررسی پلان معماری و مشاوره نورپردازی به معمار مجموعه است. ما متناسب با معماری هر فضا بهترین چراغ ها را پیشنهاد داده و حتی در بعضی نقاط با توجه به پتانسیل فضای مربوطه چراغی جدید طراحی می کنیم که به عنوان چراغ سفارشی در مجموعه به کار می رود که در بخش مربوطه درباره آن صحبت خواهیم کرد.

همانطوری که در تصویر رو به رو می بینیم پلان معماری فضا به صورت کامل به همراه فرنیچر طراحی شده و در این مرحله به متخصص لایتینگ مجموعه تحویل داده می شود. این بهترین حالت برای طراحی لایتینگ است و ما به عنوان مشاور نورپردازی با توجه به مبلمان آن بهترین حالت نوردهی و نصب نور را پیشنهاد داده و با مشورت معمار و طراح پروژه و نیز کارفرما  به سمت طراحی نهایی حرکت می کنیم. بنابراین منظور ما از طراحی نور صرفا تامین نور نیست و موارد بسیاری را باید مورد توجه قرار دهیم

1

2

طراحی روشنایی و جانمایی تجهیزات نورپردازی

دومین قدم در ادامه مسیر و بعد از مشاوره نورپردازی انتخاب چراغ ها و جانمایی آن ها در پلان معماری متناسب با ایده های معمار است. در این مرحله پلان معماری و فرنیچر پروژه کوکاکولا به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته و سیستم روشنایی پیشنهادی با جزئیات دقیق و با در نظر گرفتن استانداردهای مربوط به طراحی در فضای نرم افزار   Autoucad تعیین و جایگذاری شده و با مشورت معمار و طراح پروژه و نیز کارفرما  به سمت طراحی نهایی حرکت می کنیم. اما این پایان کار نیست و چراغ های مورد تایید کارفرما و معمار باید از لحاظ فنی نیز بررسی و محاسبه شوند که در اینجا وارد مرحله سوم می شویم …

3

محاسبات روشنایی و نورپردازی

همانطوری که می بینید مشاوره نورپردازی شروع راه نورپردازی است و در سومین قدم به مرحله محاسبات نور میرسیم در اینجا مطلب کاملا تخصصی شده و مهندسان روشنایی با نرم افزارهای مربوط به روشنایی مانند Dialux evo اقدام به محاسبه اطلاعات فنی چراغ هایی که در طرح روشنایی جانمایی شده اند کرده و بهترین و مناسب ترین چراغ از لحاظ توان ، لومن و … را انتخاب می کنند. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تطابق مرحله ی طراحی روشنایی و مرحله ی محاسبات نور است.

این دو مرحله به یکدیگر مرتبط بوده و ممکن است بعد از انجام محاسبات نیاز به اصلاح طراحی روشنایی باشد. نرم افزار دایلوکس در مبحث روشنایی و لایتینگ یکی از بهترین نرم افزارها محسوب می شود و بررسی و محاسبه نور یک پروژه در این نرم افزار قبل از اجرای کار همیشه بهترین نتیجه را خواهد داشت. اگر می خواهید لایتینگ حرفه ای را تجربه کنید و برای سالها خیالتان از نورپردازی مجموعه خود راحت باشد بخش محاسبات روشنایی را نادیده نگیرید. محاسبات نور پیش نیاز اجرای یک پروژه نورپردازی و روشنایی از جهت فنی و مهندسی است. این محاسبات شامل مشخصات فنی مانند توان الکتریکی ، میزان لومن بر اساس ابعاد فضا و تعداد چراغ های انتخاب شده و … می باشد.

آماده سازی و ارائه نقشه های اجرایی

در چهارمین قدم و بعد از جمع بندی طراحی روشنایی و محاسبات نور نوبت به مرحله ارائه نقشه ی نهایی اجرایی نور می رسد. در یک جلسه تمامی نقشه ها خدمت معمار و کارفرما محترم با توضیحات کافی ارائه شده و بعد از تایید نقشه کار لایتینگ ساختمان کوکاکولا آغاز شد. پس از انجام محاسبات، نحوه جانمایی چراغ ها، تجهیزات و ادوات الکتریکی، سیم کشی ها و اتصالات مکانیکی مرتبط با تجهیزات روشنایی مشخص می گردد. که موارد ذکر شده در قالب نقشه های فنی و استاندارد تهیه شده و ارائه می گردد. تا تمام جزئیات فنی و اجرایی پروژه برای کارفرما در دسترس باشد.

4

5

تولید چراغ های سفارشی

پنجمین قدم در مسیر طراحی نور و مشاوره نورپردازی تولید چراغ های سفارشی است. البته این مرحله بنابر نیاز پروژه ممکن است حذف شود مثلا کارفرما می تواند چراغ های سفارشی دهد که نیازی به طراحی نداشته باشد. اما همیشه به یاد داشته باشید که دیگر مانند قدیم نیست که چراغ فقط وظیفه ی تامین روشنایی داشته باشد. چراغی که انتخاب می کنید برند سازمان شماست بنابراین در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید.

برای پروژه نورپردازی کوکا کولا چندین چراغ طراحی و به صورت سفارشی ساخته شد چراغ خطی گرد ، چراغ خطی بیضی و چراغ خطی مستطیل با طول ها و قطرهای سفارشی که مطابق با نظر کافرما با کیفیت و قابلیتی مناسب و سازگار با استانداردهای روز ساخته و نصب شدند.

اجرای نور و روشنایی

یکی از خدمات مهم شرکت مهندسی روشنایی نورا جدا از ارائه مشاوره روشنایی خوب ؛ اجرا و نصب با کیفیت چراغ است. در این واحد تیمی مجرب و متخصص در زمینه های مختلف روشنایی و نورپردازی به مشاوره پروژه های مختلف می پردازند. برای هر کارفرما، هزینه کلی اجرای پروژه علاوه بر رعایت نکات فنی و استانداردها و زیبایی از اهمیت بسزایی در تصمیم گیری نهایی برخوردار است.

از آنجا که در اجرای پروژه های نورپردازی پارامترهای متعددی نظیر هزینه تجهیزات و اتصالات مکانیکی و … در هزینه های نهایی اجرای طرح تاثیر گذار است، مشاوره مناسب پیش از اجرا و انجام محاسبات دقیق در مشخص شدن روند اجرای پروژه و تصمیمات مرتبط با آن خواهد داشت. ما با تجربه اجرایی پروژه های متعدد این امکان را در اختیار کارفرمایان محترم قرار می دهیم تا دید اقتصادی جامع و روشنی از اجرای پروژه نورپردازی مربوطه داشته باشیم.

6

مشاوره نورپردازی و روشنایی

برای مشاوره نورپردازی و روشنایی می توانید با شماره تماس 021-2259912-14 تماس بگیرید. همچنین در صورت تمایل به تماس از سوی شرکت مهندسی روشنایی نورا با شما، لطفا فرم رو به رو را تکمیل نمایید تا در اولین فرصت جهت مشاوره با شما عزیزان تماس گرفته شود

سوالات متداول درباره طراحی روشنایی و مشاوره نورپردازی

خدمات مهندسی روشنایی نورا چیست؟

از جمله خدمات اصلی شرکت مهندسی روشنایی نورا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مشاوره نورپردازی
  • طراحی نور
  • تامین چراغ
  • نصب و اجرای نور
مشاوره نورپردازی به چه صورت انجام می شود؟

در بسیاری از پروژه های هدف اصلاح و بهینه سازی یک طرح اجرا شده می باشد که در این وضعیت وجود یک تیم مشاور آگاه و ارایه راهکار در جهت بهبود شرایط موجود راهگشا خواهد بودو از صرف زمان و هزینه اضافی جلوگیری خواهد کرد. بر این اساس،تیمهای طراحی و اجرایی ما با توجه به تجربه های متعدد در این راستا، آمادگی همکاری و همراهی با کارفرمایان محترم را دارد.

چرا مشاوره نورپردازی در دکوراسیون داخلی مهم است؟

مشاوره نورپردازی درست می تواند هم روند طراحی داخلی را تسریع کند و هم هزینه لایتینگ را کاهش دهد چرا که مشاور نورپردازی با بررسی نقشه ی ساختمان متناسب ترین چراغ را پیشنهاد می دهد که این امر باعث بهبود روند طراحی داخلی می شود

نورپردازی داخلی در چه مرحله ای از مراحل ساخت ساختمان انجام شود؟

مطمئناً انجام نورپردازی در مراحل ساخت بساختمان منطقی و اصولی تر است و از نظر کیفیت موجب روشنایی نما و از جنبه اقتصادی سبب بهینه سازی و صرفه جویی می شود البته پس از ساخت نما و یا حتی سال های پس از به اتمام رسیدن فرآیند آن، لحاظ نورپردازی در هر زمانی امکان پذیر است اما باید به این مسئله توجه داشت که در آن زمان دامنه ی عمل طراح کاهش می یابد و ممکن است همه ی تکنیک های پیشنهادی قابل اجرا نباشند

هزینه نورپردازی داخلی چقدر است؟

برای طراحی نور پردازی داخلی هزینه ای نمی توان مشخصی نمود. هزینه با توجه به نقشه معماری ، تجهیزات و منابع روشنایی مورد نیاز برآورد می گردد.

اینستاگرام نورا رو فراموش نکنید ؛ ما در اینستاگرام به تفکیک درباره همه ی مسائل مرتبط با نور و روشنایی صحبت کردیم