تاثیر نورپردازی بر سلامت بدن

انتظار شما از نورپردازی یک ساختمان چیست؟ آیا تاکنون به تاثیر نورپردازی بر سلامت جسم و روح افراد فکر کرده اید؟ نورپردازی یکی از مهم ترین بخش ها در معماری است که علاوه بر زیبایی در کاربردی بودن محیط نیز تاثیرگذار است. برای درک بهتر این موضوع به جمله لوکوربوزیه، از پیشگامان معماری مدرن اشاره می کنیم : “معماری؛بازی قاعده ­مندی از کاربرد صحیح و باشکوه فرم­ ها در زیر نور است.” در این جمله به زیبایی به تاثیر نورپردازی در معماری اشاره شده است.

اما درآنجا متوجه اهمیت نورپردازی خواهید شد که درست و به شیوه اصولی انجام نشده باشد. خیلی از افراد ساختن یک ساختمان را فقط در طراحی و دکوراسیون آن می بینند و نورپردازی برایشان در کل یک پروژه مانند نقطه ای در برابر دریا به نظر می رسد اما به مرور متوجه تاثیر آن خواهند شد چرا که عدم توجه کافی به نورپردازی آسیب های جدی به افراد وارد می کند و اثرات آن، خود را به صورت سردرد، خستگی چشم، نقص بینایی ، استرس و اضطراب و تصادفات ناشی از کمی نور یا حتی درخشندگی زیاد نشان می دهد. و این موضوع در محیط کار که افراد بیشتر ساعت های روز خود را در آن سپری می کنند،بیشتر به چشم می آید.

بنابراین اگر به سلامت جسم و روح خود اهمیت می دهید نقش طراج نور در پروژه های معماری را نباید نادیده بگیرید چرا که یک طراح نور به عنوان یک متخصص در این حوزه ، از دیدگاه علمی و با در نظر گرفتن همه ی نکات مثبت و منفی آن پروژه بهترین طراحی خود را ارائه می دهد. تیم طراحی نورپردازی مهندسی روشنایی نورا با سالها تجربه در زمینه طراحی نور در این مسیر همراه شماست تا بهترین و باکیفیت ترین نورپردازی را تجربه کنید

 

نور سالم چیست؟

نور سالم درواقع بین نور طبیعی (نور خورشید) و نور مصنوعی (میزان روشنایی منبع نور LED ) در طول روز و در تاریکی مطلق تعادل برقرار می کند. در بحث نور سالم تمرکز فقط بر زیبایی نیست؛ بلکه بهبود بخشیدن عملکرد زندگی انسان و هماهنگ شدن نور و روشنایی با ساعت بیولوژیک بدن مد نظر قرار گرفته خواهد شد.

زمانی که سیستم روشنایی با ساعت بیولوژیکی بدن ما هم خوانی داشته باشد می تواند به بهبود سلامت بدن کمک شایانی کند.همچنین وجود یک سیستم روشنایی استاندارد بر سلامت جسمی و روانی افراد تاثیر می گذارد و اثرات منفی نور مصنوعی را کاهش می دهد. این برقراری تعادل باعث می شود که سبک زندگی انسان بهتر شود و بتواند زندگی سالم تری را تجربه کند.

دمای رنگی نور و تاثیر آن بر سلامت بدنتاثیر نورپردازی بر سلامت

هرچه دمای رنگ نور بالاتر باشد، نور روشن ­تر و سرد تر خواهد بود. نورهای گرم حس آرامشی خوشایند در افراد به وجود می آورند و محیط را دلپذیر می کنند مانند محیط های مسکونی ، رستوران ها و کافی شاپ ها. در مقابل نورهای سرد احساس هوشیاری، تمرکز و بهره وری را افزایش می دهند و بسیار محرک هستند

نور آبی سطح هورمون مربوط به خواب را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود بیشتر احساس بیداری کنیم. موبایل ها نور آبی زیادی از خود ساطع می کنند. اگر عادت دارید قبل از خواب مدتی را به گوشی خیره می شوید؛ بدانید که این کار باعث می شود دیرتر به خواب بروید (بهتر است برای حفظ سلامتی چشم خود حالت Blue Mode موبایل را خاموش کنید و یا به حالت Dark Mode در بیاورید). به همین خاطر نورپردازی آبی در اتاق­های کنفرانس و مکان هایی که به هوشیاری بیشتری نیاز دارند؛ ایده آل است نه در اتاق خواب

 

نورپردازی و روشنایی نامناسب چگونه بر سلامت افراد تاثیر می گذارد؟

میزان نور دریافتی تاثیر مستقیمی روی سلامت جسمی و روانی ما خواهد گذاشت. همانطوری که عدم دریافت نور کافی سبب بروز بیماری هایی مثل افسردگی در افراد می شود. نور زیاد یا کم نیز به چشم آسیب می رساند. همیشه به خاطر داشته باشید که در نورپردازی علاوه بر زیبایی باید به جنبه سلامتی نور نیز توجه کنید. مثلا نور سفید به مرور زمان منجر به خستگی چشم می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان از چراغ هایی با نور مهتابی استفاده نکنید. بهترین نور ترکیبی از نورهای سفید و زرد است به همین خاطر لامپ‌های ال ای دی را می توانید جایگزین لامپ‌های رشته ای کنید.

شاید امکان کنترل تمام سیستم های نورپردازی اطراف برای شما غیر ممکن باشد. اما بعضی از بخش های خانه یا محل کار بسیار مهم هستند و شما ممکن است زمان بیشتری را در آنجا بگذرانید بنابراین باید بیشتر به این موضوع توجه کنید. مثلا برای اتاق خواب از ال ای دی آبی یا نورهای سرد به هیچ عنوان استفاده نکنید چرا که موجب افزایش هوشیاری و در نتیجه بی خوابی خواهد شد.  فراموش نکنید سلامت چشم شما همیشه در اولویت است و به هیچ عنوان آن را فدای زیبایی نکنید

 

نتیجه :

اگرچه کنترل نورپردازی در تمام محیط ها و فضاهایی که در آن ساکن خواهیم بود غیرممکن است ، اما آگاهی و آشنایی با نورپردازی سالم و اینکه طراح نور هر نور را متناسب با چه مکانی طراحی می کند به بهبود عملکرد فضا و همینطور سلامت جسمی و روانی ما کمک شایانی می کند.

در پایان ذکر این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از چراغ هایی که در نورا لایتینگ استفاده می شوند از برند های معتبر دنیا از جمله Lucibel ، Iguzzini ، Jcc و … می باشند.

گردآورنده: واحد فنی و مهندسی نورالایتینگ

جستجو

آخرین مقالات نورا لایتینگ

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.