چراغ مگنت چیست؟ و چگونه کار می کند؟

آیا تاکنون نام چراغ مگنت به گوشتان خورده است؟ البته این چراغ با عناوین متفاوتی چون مولتی ترک، چراغ مغناطیسی، چراغ آهنربایی، چراغ های ریلی آهنربایی و چراغ های توکار و روکار مغناطیسی(آهنربایی) شناخته می شوند. اگر باز برایتان آشنا نیست یا علاقه مندید بیشتر با این سیستم روشنایی آشنا شوید؛  پس پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را مطالعه کنید.

چراغ مگنت یا مغناطیسی این روزها بسیار پرطرفدار شده اند و در بازار از محبوبیت خاصی برخوردارند. این تکنولوژی جدید اغلب در دیزاین ها و فضاهای داخلی ساختمان به کار می روند. اما به نظر شما دلیل محبوب شدن چراغ مگنت چیست؟ ابتدا بهتر است ببینیم چراغ های مگنت چگونه کار می کنند؟

چراغ مگنت چیست - magnet light

چراغ مگنت ؛ سیستم روشنایی جدیدی از چراغ های ال ای دی است که با تکنولوژی مگنت (مغناطیسی) به شکل های توکار و روکار تولید و طراحی می شوند و علاوه بر روشنایی بسیار به زیباتر شدن فضا کمک می کنند. در این روش ؛ اتصال چراغ ها بدون سیم کشی و به کمک ریل های مغناطیسی(مگنتی) انجام می شود. در واقع مسیر این ریل دارای هادی های الکتریکی است که به کمک آن؛ چراغ های نصب شده داخل ریل روشن می شوند.

 

توجه داشته باشید که برخلاف سیستم های روشنایی قدیمی شما می توانید در هر زمانی که خواستید منابع نور را در داخل ریل حرکت داده و به زبان ساده تر چراغ ها را  جا به جا کنید و به راحتی با تغییر دیزاین منزل یا محل کار جای منابع نوری و حتی مدل چیدمان آن ها را تغییر دهید.

 

به طور کل باید گفت این چراغ ها به آسانی نصب و به راحتی جا به جا می شوند و درون ریل خود حرکت می کنند. از این رو نه تنها محدودیتی ندارند بلکه بسیار هم باعث تنوع در محیط خواهند شد و شما می توانید در هر مکان و شرایط زمانی از این ابزار در سیستم های روشنایی خود استفاده کنید.

اگر معمار یا طراح داخلی هستید و به سبک معماری مدرن علاقه مندید پس حتما چراغ مگنت را بسیار دوست خواهید داشت بنابراین استفاده از این سری محصولات را به شدت به شما توصیه می کنیم.

 

انواع چراغ مگنت:

بعد از اینکه متوجه شدیم که چراغ مگنت چیست و چگونه کار می کند بهتر است با انواع آن نیز آشنا شویم. در ظاهر این چراغ ها فرقی با حالت بدون مغناطیس آن ندارند و همه ی انواع آن به وسیله نیروی مغناطیسی درون ریل قرار گرفته و روشن می شوند.

  • چراغ مگنت خطی
  • چراغ مگنت ریلی
  • چراغ مگنت لیزر بلید
  • چراغ مگنت آویز

 

مزایای چراغ مگنت نسبت به چراغ های دیگر :

تا اینجا به طور کلی با چراغ مگنت و نحوه نصب و کاربرد آنها شدید. در این بخش می خواهیم به طور مفصل به برسی مزایای این سیستم روشنایی نسبت به چراغ های دیگر بپردازیم.

  • یکی از مزایای مهم این چراغ ها ؛ ایمنی بسیار بالای آن است. به زبان ساده تر خطر برق گرفتگی در این چراغ ها بسیار پایین است چرا که طراحی آن بر پایه ولتاژهای 48 ولت است. اگر با مهندسی برق و جریان های الکتریکی آشنایی داشته باشید، باید بدانید که ولتاژ 48 ولت هیچ خطری در مصارف عمومی نداشته بنابراین در پروژه های بزرگ و با ریسک بالا با خیال راحت می توانید چراغ های مگنت را جایگزین چراغ های دیگر کنید.و همینطور این ولتاژ پایین باعث می شود زمانی که شما قصد دارید چراغ ها را درون ریل جا به جا کنید بدون هیچگونه خطر و آسیبی و با خیال راحت این کار را انجام دهید.
  • محدودیتی در انتخاب چراغ ها وجود ندارد، چرا که با استفاده از ریل های مغناطیسی می توانید به راحتی چراغ های بیشتری را به سیستم روشنایی اضافه کرده و نورپردازی بهتری داشته باشید. در پاراگراف بالا چراغ هایی که در این سیستم می توان استفاده کرد را نام بردیم.
  • طراحی ریل های مگنت در انواع مختلف توکار و روکار باعث می شود بتوانید با خلاقیت بیشتری به طراحی محیط بپردازید. و همینطور به خاطر جا به جایی سریع و نصب آسان آن می توانید با تغییر دکوراسیون محیط، سیستم روشنایی را نیز تغییر دهید و این یعنی بدون فرایند بازسازی و پرداخت هزینه های زیاد؛ سیستم روشنایی و نورپردازی محیط را با دکوراسیون هماهنگ کنید.
  • می توانید از چراغ هایی مانند چراغ ریلی در این سیستم استفاده کنید که به وسیله ی آن ؛ زاویه منابع روشنایی را تغییر دهید و نورپردازی های مختلفی در یک محیط داشته باشید. تعداد منابع روشنایی را می توان افزایش یا کاهش داد. اگر فکر می کنید شدت نور برای محیط کافی نیست به راحتی می توانید تعداد چراغها را بر روی ریل افزایش دهید و اگر روشنایی محیط زیاد باشد ، می توان از چراغهای کمتری استفاده نمود.

چراغ مگنت چیست - پروژه نورپردازی دفتر مرکزی کاشی تبریز - magnet light

نتیجه :

مدت زیادی از نصب و راه اندازی سیستم چراغ مگنت در ایران نمی گذرد اما در همین مدت کوتاه بسیار در بین عموم محبوب شده است. شرکت های کمی به تولید این سیستم روشنایی پرداخته اند. و نورالایتینگ از جمله شرکت هایی است که علاوه بر تولید چراغ های مغناطیسی ؛ جهت مشاوره و نصب و راه اندازی سیستم روشنایی مگنت می توانید روی آن حساب کنید. بسیاری از چراغ های مگنتی که در مجموعه نورا تولید می شوند الهام گرفته شده از برند های معتبر دنیا از جمله Lucibel ، Iguzzini ، Jcc و … می باشد. همانطوری که همیشه گفتیم کارشناسان ما همواره در طول مسیر مشاوره تا نصب هر نوع چراغی در کنارتان هستند تا بهترین ها را تجربه کنید.

گردآورنده: واحد فنی و مهندسی نورالایتینگ

آخرین مقالات نورا لایتینگ

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.